NP- hatóanyagú műtrágya
N 18 %
P 46 %
A DAP (diammónium-foszfát) 18%-os nitrogén- és 46%-os foszfortartalmával az egyik legegyszerűbb foszforforrás.
Diammónium-foszfát . (NH4)2(H2PO4)2 Egyike legmagasabb NP- hatóanyagú műtrágyáknak a MAP mellett.P2O5-tartalma: 46%, foszfát-formában, nitrogén-tartalma 18%-os ammónium formában.
A DAP Jó vízoldékonyságú foszfor műtrágya, bár a foszfor a talajban viszonylag gyorsan megkötődik. A növények foszfát-formájában hasznosítják a talajból történő feltáródásból, illetve vetéskor a magágyba juttatva starterként ún. friss-foszfor hatásként azonnal rendelkezésre áll. A növények és a szárbontó mikroorganizmusok jól hasznosítják a magas ammónium-N –t.
A foszfor (P) kedvezően hat a termésérés folyamatára, a termés minőségére (malmi búzatermesztés során nélkülözhetetlen) és vízhiány esetén a növények szárazságtűrését is kedvezően befolyásolja. Gabonafélék,(árpa, búza, ) foszforrreakciója közismert markáns, míg kukorica-, napraforgótermesztés során alkalmazása mérséklet dózisban is elfogadható, illetve jó ellátottságnál minimális kockázatvállalása mellett elhagyható.
Szántóföldi és kertészeti kultúrákban történő alapműtrágyázás: ősszel leforgatva, talajba dolgozva a gyökérzóna mélységéig. 100-300 kg / ha dózisban.
Starter műtrágyázás: vetéssel egymenetben 20-80 kg /ha pl.kukorica alá a hűvös tavaszi antociánosodás és fejlődési vontatottság elkerülésére. (friss-foszfor hatás)
Őszi kalászosok (és repce) alá nagy szármaradványú, kevés nitrogént visszahagyó elővetemény után kombinált foszfor és szárbontás beindítására . Kalászosoknál a kiegészítő káli kijuttatás megfelelő ellátottság mellett elhagyható.