A BIO-FER KÁLI SZULF FERMENTÁLT BAROMFITRÁGYA PELLET SZŐLÉSZETI FELHASZNÁLÁSI LEHETŐSÉGÉNEK VIZSGÁLATA
Zsigrai György
A szőlőtőkék tápanyagigényének kielégítése az ökológiai gazdálkodásban is az alkalmazott agrotechnika egyik fontos eleme. A különböző termőhelyek eltérő ökológiai feltételeihez való alkalmazkodás szükségessé teszi az ökológiai gazdálkodás során felhasználható trágyaszerek, illetve trágyázási praktikumok körének folyamatos bővítését. Ebbe a folyamatba illeszkedik a Baromfi Coop Kft. által gyártott, az ökológiai gazdálkodás során felhasználható BIO-FER KÁLI SZULF nevű fermentált baromfitrágya pellet szőlészeti alkalmazásának vizsgálata. A kutatást 2017-ben kezdtük, amelynek során szabadföldi, illetve tenyészedényes kísérletek segítségével vizsgáltuk a készítmény szőlőre gyakorolt hatását. Jelen közleményünkben a kísérleteink néhány részeredményét szeretnénk megosztani.
A BIO-FER KÁLI SZULF nevű készítmény kémhatása semleges, szervesanyag tartalma jelentős. A szőlőtermesztés szempontjából kiemelkedő jelentőségű a magas K-, Ca-, Mg-, B-, Fe-, Mn- és Zn-tartalma is (1.táblázat).
Alkalmazott elméleti komposzt adagok:
1. kontroll
2. 1500 kg/ha (ajánlott dózis)
3. 3000 kg/ha (az ajánlott dózis kétszerese)
A célkitűzéseink teljesítése érdekében 2017. és 2018. májusában tenyészedényes modellkísérleteket állítottunk be az alábbi paraméterekkel:
• Kezelések száma: 3
• Ismétlések száma: 8
• Tenyészedények összes száma: 24 db
• Jelzőnövény fajtája: Teleki 5C alanyra oltott Hárslevelű 1007
• Tenyészközeg tömege: 6 kg/tenyészedény
A fent bemutatott trágya adagoknak megfelelő mennyiségű fermentált baromfitrágya pelletet porítottuk, számított mennyiségű homokhoz kevertük, majd az anyag minimális vízkapacitása 80%-ának megfelelő nedvességállapotot alakítottunk ki desztillált víz felhasználásával. Ezt követően a tenyészedényenként 6 kg tápközegbe egy-egy Hárslevelű oltványt ültettünk. Az oltványok kezdeti fejlődése során a tenyészedényeket zárt, de jól megvilágított térben helyeztük el és heti gyakorisággal súlyra öntöztük, így tartva fenn a tápközegnek a kísérlet kezdetén beállított nedvesség tartalmát. A hajtásnövekedés előre haladtával valamennyi hajtást két rügyre visszavágtuk és az újra induló hajtásnövekedést kontrolláltuk a tenyészidő során. Az edényeket június közepén szabad térbe, félárnyékos területre helyeztük ki a hősokk elkerülése érdekében. A nedvességpótlást továbbra is heti gyakorisággal, súlyra öntözéssel valósítottuk meg. Szeptember közepén a hajtásokat lemetszettük, légszárazra szárítottuk és meghatároztuk azok tömegét. Hasonló módon jártunk el a gyökerek esetében is, azzal a különbséggel, hogy azok nyers tömege került lemérésre. A 2018. évi kísérletek során a légszáraz hajtások leveleinek lemezét leválasztottuk és kezelésenként egy összevont mintát képeztünk belőlük. E mintákat beltartalmi vizsgálatok céljából megküldtük az Élelmiszerlánc-biztonsági Centrum Nonprofit Kft. Szolnoki Talajvédelmi Laboratóriumába, ahol akkreditált módon meghatározták azok N-, P-, K-, Ca-, Mg-, Na-, Fe-, Mn-, Cu-, Zn-, illetve B-tartalmát. A vizsgálati adatok variancia analízisével törekedtünk a kezeléshatások számszerűsítésére.
A Kutatóintézet kezelésében lévő, a Bakonyi-dűlőben található szőlőültetvényben 2017. április 26-án két szőlő sorköz talajára 1,5 t/ha adagban juttatunk ki BIO-FER KÁLI SZULF fermentált baromfitrágya pelletet, amit a kijuttatást követően azonnal mechanikusan a talaj felső, 15- 20 cm-es rétegébe dolgoztuk. A tenyészidőszak folyamán figyelemmel kísértük a tőkék hajtásnövekedését és a sorköztakaró növényzet reakcióját a szomszédos, trágyázatlan táblarészek növényzetének kontrollként történő értékelése mellett.
EREDMÉNYEK
A hajtásnövekedés terén 2018-ban a gyártó által ajánlott komposzt pellet adag alkalmazásának hatására jelentős hajtástömeg növekedést figyeltünk meg (2. táblázat).
2.táblázat A BIO-FER KÁLI SZULF fermentált baromfitrágya pellet különböző dózisainak hatása a szőlőoltványok hajtásának száraz tömegére (Tarcal, 2018.)
A vizsgálati eredmények azt jelzik, hogy a tesztelt trágyaszer gyártó által javasolt adagja (1500 kg/ha) jelentős mértékben elősegítette a fiatal szőlő oltványok vegetatív növekedését. Ez a pozitív hatás a kontroll kezeléshez viszonyítva 29,5 % volt. Az adag megduplázása ugyanakkor nem járt további előnyökkel, sőt visszaesést okozott a vegetatív tömegben. Ebből kifolyólag megállapítottuk, hogy a javasolt dózis jelentős túllépése az új telepítésű szőlő esetében nem javasolt. Meg kell jegyeznünk, hogy ezek az eredmények elsősorban a még nem termő, viszonylag kevésbé fejlett gyökérrendszerrel rendelkező tőkékből álló ültetvényekre adaptálhatók. A termő ültetvények fejlett, mélyre hatoló gyökérzete merőben más megvilágításba helyezi a kérdést, ezért a vizsgált trágyaszer termő ültetvényekben történő felhasználása során alkalmazható dózisokra vonatkozó megállapítások csakis szabadföldi kísérletek több éves eredményei alapján tehetők. Természetesen ez a helyzet fennáll valamennyi trágyaféleség esetében is.
3.táblázat A BIO-FER KÁLI SZULF fermentált baromfitrágya pellet különböző dózisainak
hatása a szőlőoltványok gyökértömegére (Tarcal, 2018.)
Nagyon markáns változások következtek be a szőlőlevelek kémiai összetételében az alkalmazott komposztkezelés hatására (4.táblázat). A Na és a Cu kivételével gyakorlatilag valamennyi tápelem mennyisége megnövekedett és határozott dózishatást mutatott.
4. táblázat A BIO-FER KÁLI SZULF fermentált baromfitrágya pellet különböző dózisainak
hatása a szőlőlevelek kémiai összetételére (Tarcal, 2018.)
Szőlészeti szempontból kiemelkedő jelentőségűnek tekinthető a levelek K-, Mg-, Mn-, Zn-, illetve B-tartalmára gyakorolt pozitív hatás. Mindezek alapján megállapítható, hogy a vizsgált komposzt készítmény kedvező trágyahatása a szőlőlevelek kémiai összetételében is megmutatkozott. A trágyaszer alkalmazásával a kontroll kezeléshez viszonyítva a szőlő kiegyensúlyozottabb tápelem ellátottsági állapotba került.
A Bakonyi-dűlőben beállított szabadföldi trágyázási összehasonlító kísérletben 2017-ben látványos trágyahatások voltak megfigyelhetők, amelyek egyrészt a tőkék kiegyensúlyozottabb hajtásnövekedésében, másrészt pedig a sorköztakaró növényzet lényegesen intenzívebb produktivitásában nyilvánultak meg (1. és 2. kép). Meg kell jegyezni, hogy 2018-ban e trágyahatások elmaradtak, amelynek oka nagy valószínűséggel a tenyészidőszak jelentős csapadékhiányában keresendő.
A megfigyeléseink egyértelműen jelzik a vizsgált készítményben rejlő kedvező trágyázási potenciált, amely érvényesülésére a szőlőültetvényekben is számíthatunk akkor, ha a szerves anyagok ásványosodását, illetve a már eredetileg vízoldható és a mineralizáció során feltáródott tápelemek növények általi felvételét semmilyen körülmény nem zavarja. Nem elhanyagolható szempont a lejtős területeken végzett szőlőtermesztés során az sem, hogy a jól fejlett sorköztakaró növényzet jóval kifejezettebb erózióvédelmi hatással rendelkezik, amit a tápanyag gazdálkodási, illetve erózióvédelmi gyakorlat kialakítása során figyelembe kell vennünk és élnünk kell az általa biztosított lehetőségekkel.
1.kép A trágyázatlan kontroll parcellán fejlődő sorköztakaró növényzet
2.kép A BIO-FER KÁLI SZULF fermentált baromfitrágya pellettel kezelt parcellán fejlődő sorköztakaró növényzet
A vizsgálati részeredményeink alapján összefoglalóan megállapítható, hogy a BIO-FER KÁLI SZULF komposztált baromfitrágya pellet a szőlő tápanyag igénye szempontjából kedvező kémiai összetétellel rendelkezik, amelyre a magas tápelem tartalom és a kedvező tápelem arányok egyaránt jellemzőek. A gyártó által ajánlott dózis alkalmazása során a tenyészedényben nevelt szőlő oltványok hajtástömege közel 30%-kal, a gyökértömege pedig közel 20%-kal növekedett a kontrollhoz viszonyítva. Kedvezően alakult a szőlőlevelek tápelem tartalma is a kontrollhoz viszonyítva, ami a szőlő oltványok tápelem ellátottságának a komposzt pellet alkalmazása eredményeként bekövetkezett jelentős javulását igazolta. A megfigyeléseink szerint a termő ültetvényekben is sikerrel alkalmazható a vizsgált komposzt pellet, amely termés mennyiségre, illetve minőségre gyakorolt hatásának részletes tisztázása érdekében további vizsgálatokat tervezünk végezni a jövőben, ökológiai szőlőültetvényekben.
Szűcs E., Horák E., Kovácsné Mérei Zs. 1981. Állókultúrák fenntartó műtrágyázási irányelvei. MÉM Növényvédelmi és Agrokémiai Központ. Budapest.
SZŐLŐ-LEVÉL 2019/1 6