Aj napriek tomu, že letné teploty atakovali hranicu 35°C, na hospodárstve pána Viliama Zsideka v Svätom Petre sa v piatok 10. augusta 2018 zišlo okolo 120 návštevníkov, aby sa zoznámili s novým produktom spoločnosti SUNFLOWER, s.r.o. Odborná prezentácia bola venovaná organickému hnojivu Bio-Fer a súčasťou programu bola aj praktická ukážka jeho aplikácie vo vinohradoch a ovocných sadoch.
Vzácni hostia
Pán Zsidek na úvod predstavil v krátkosti oblasť Svätého Petra. Leží na výbežku Pohronskej pahorkatiny v nadmorskej výške 120 – 150 m n. m. s priemernou ročnou teplotou 10,2 °C. Nachádza sa 6 km od Hurbanova, ktoré je najteplejším miestom na Slovensku. Pôdy sú tu prevažne ílovito- piesočnaté, čo podčiarkuje význam aplikácie organickej hmoty do pôdy. Tieto podmienky sú veľmi vhodné nielen pre poľnú výrobu, ale aj na pestovanie viniča a ovocia. Na hospodárstve pána Zsideka je vinič vysadený na 22 ha a ovocné sady taktiež na výmere 22 ha. „Slovensko je predovšetkým agrárna krajina, malo by preto venovať viac pozornosti práve tomuto odvetviu a snažiť sa hospodáriť tak, aby sme pôdu neznehodnocovali, ale ju vylepšovali“, týmito slovami privítal hostí v svojom príhovore aj štátny tajomník pôdohospodárstva, MVDr. Gabriel Csicsai. Ako uviedol, automobilový priemysel je síce efektívny, ale len z hľadiska krátkodobého horizontu. Organické hnojivá umožňujú vylepšovať pôdu v dlhodobom horizonte a zabezpečujú trvalo udržateľné hospodárenie. Jednou z možnosti, ako dodávať organickú hmotu do pôdy, je aj využitie nového organického hnojiva Bio-Fer, ako uviedli v ďalšej časti zástupcovia výrobcu a spoločnosti Sunflower, s. r. o.
Na pozemkoch pána Zsideka sa nachádza aj množstvo nových krížení pochádzajúcich zo šľachtiteľského programu tímu Korpásovcov. Cieľom je vytvorenie zaujímavých stolových odrôd a práve tejto téme bola venovaná ďalšia časť akcie.
Budúcnosť je v organických hnojivách
Na trhu sa spoločnosť Sunflower, s.r.o objavila v roku 1998. Hlavným predmetom činnosti bolo obchodovanie s agrokomoditami, postupne však rozširovali svoju činnosť a do portfólia pribudli priemyselné a organické hnojivá. Prečo práve organické hnojivá? Ich podstatou a hlavnou výhodou je, že živiny sú viazané v organických zlúčeninách, tým pádom sú stabilnejšie a dochádza k ich postupnému uvoľňovaniu. K novinkám patrí hnojivo Bio-Fer, ktoré je vyrobené z fermentovaného slepačieho trusu. O vlastnom procese jeho výroby podrobnejšie informovala zástupkyňa producentov tohto hnojiva BAROMFI-COOP kft, pani Ing. Ildikó Nagy. Surovina pochádza z rodinnej firmy, ktorá chová hydinu v počte okolo 40 miliónov kusov. Okrem mäsa sa snažia na trh umiestniť aj vedľajšie produkty, ako je perie, kosti, vnútornosti a slepačí trus. Sú jedinou firmou v Európe, ktorá pripravuje fermentovaný slepačí trus špeciálnou technológiou zachovávajúcou cenné obsahové látky a živiny. Jeho ročná produkcia je okolo 9 tisíc ton (podľa mojich info 30 000 ton). Fermentačná doba trvá 14 dní, potom sa tento materiál suší, drví a lisuje. Výsledným produktom sú pelety. Základné produktové portfólio spoločnosti tvorí Bio-Fer Natur, Bio-Fer Natur Extra a Bio-Fer Káli Szulf, ktoré majú aj certifikát pre ekologické pestovanie.
Základné hnojivo obohacujú aj o ďalšie zložky, v produktovom portfóliu majú momentálne ďalších 7 položiek, a to organické hnojivo s prídavkom dusíka, fosforu, draslíka a ďalších prvkov. Spoločnosť sa snažila nájsť čo najvhodnejší spôsob aplikácie, aby boli zachované všetky pozitívne vlastnosti produktu. Hnojivo je okrem výživovej hodnoty schopné na 1 kg naviazať 3 litre vody, čím sa zlepšuje štruktúra pôdy a vytvárajú sa optimálne podmienky pre mikrobiálny život. Hnojivo možno aplikovať klasickými rozmetadlami priemyselných hnojív, alebo je možná aj pásová aplikácia, využiteľná hlavne pri hnojení ovocných sadov a vinohradov. Injektážnym zariadením na aplikáciu fermentačného slepačieho trusu je možné aplikovať hnojivo do hĺbky 0 až 40 cm, v závislosti od pôdnych podmienok a výsadby, možno regulovať aj vzdialenosť aplikácie resp. jeho dávkovanie v rozsahu od 300 kg až do 3000 kg na hektár.
V rodiacich ovocných sadoch a vinohradoch sa odporúča udržovacia dávka hnojiva 1 tona na hektár. Konkrétna dávka závisí od podmienok stanovišťa a pôdnych rozborov, pri
zásobnom hnojení pred výsadbou by mala byť vyššia.
Ako pridanú hodnotu ponúka spoločnosť aj poradenstvo a pri zakúpení hnojiva, zadarmo zapožičanie stroja na aplikáciu, ktorého praktická ukážka vo vinohrade bola súčasťou
programu.
Zamerané na stolové odrody
Hoci sa naši vinohradníci a vinári zameriavajú prednostne na muštové odrody, stolový vinič by mohol mať tiež význam v našich podmienkach. Voľakedy sa stolové odrody pestovali vo veľkom aj na juhu Slovenska, v súčasnosti sú skôr záležitosťou záhradkárov. Mohli by však získať späť pozornosť pestovateľov hlavne vo firmách, kde funguje predaj z dvora, ako informoval náš známy šľachtiteľ, pán Ondrej Korpás st. Na pozemkoch pána Zsideka je vysadená pokusná plocha s novými kríženiami, ktorými návštevníkov previedol šľachtiteľský tím, otec a syn Korpásovci. Ako uviedli, primárnym cieľom je šľachtenie na rezistenciu, bezsemennosť, veľkoplodosť a na skorosť, ale návštevníci mohli oceniť na prehliadke pokusnej plochy aj ich chuťové vlastnosti. Je tu vysadených viac ako 90 odrôd vždy po 18 kroch, prvá výsadba pochádza z roku 2009. Stolové odrody sú vedené na tzv. Y-vedení. Rez sa robí na 1 ťažeň a 1 zásobný čapík, po vypučaní sa letorasty vyväzujú do kolmej polohy. Dosiahne sa tým, že strapce voľne visia do strán pod vegetačnou zónou. Na jednom výhonku by kvôli optimálnemu vyzrievaniu mal byť 1 strapec.
En